Žádné produkty
Lámete si hlavu, který olej je ten pravý pro Vaši pokožku či vlasy? Ztrácíte se ve všech termínech a možnostech, které jsou k dispozici? Podle čeho se vlastně orientovat při výběru nejlepšího olejíčku právě pro Vaše potřeby? Pokusíme se stručně a přehledně popsat, co byste měli zohlednit při rozhodování.
1. K čemu chci olej?
Druhů i způsobů používání olejů je nespočet. Pokud hledáte výrobek pro vnitřní užití, jděte po chuti a výživových hodnotách (rozdíl např. u arganového oleje je ten, že u oleje pro kosmetické účely jsou semena lisována za studena, kdežto u kuchyňského jsou nejdříve jemně napražena - to udělá zcela zásadní rozdíl v chuti a vůni - olej pak nádherně voní a chutná po oříšcích). Pokud sháníte pro pleť, popřemýšlejte nejdříve co od něj chcete - toužíte pomoci s vráskami? Chcete se zbavit šupinek? Bojujete s pupínky? Nebo se jen chcete mazat? Výběr vhodného oleje se pak bude velmi lišit.
2. Jakou mám pokožku?
Pokud hledáte olej pro péči o pleť, musíte si odpovědět na otázku jaký typ pleti máte a co chcete vylepšit. V zásadě funguje následující: Je vaše pokožka věčně suchá? Hledejte hutnější oleje. Máte problémy s pupínky? Hledejte oleje s menší komedogenitou a dobrou vstřebatelností. Bráníte se vráskám? Vitamin E je vždy vhodným pomocníkem. Nejčastější problémy a námi doporučované oleje jsou:
Pleť suchá, přecitlivělá, případně po slunění
- arganový olej Vstřebává se poměrně rychle, i často alergizující pleť si s ním dobře rozumí. Ulevuje po opalování, obsahuje vysoké množství vitaminu E. Velmi univerzální a jemný olej.
- avokádový olej Opravdu výživný a zklidňující olej plný vitaminu E a draslíku, u něhož byly prokázány i schopnosti lehce blokovat UV záření, což z něj činí ideálního kandidáta pro denní péči.
Plet mastící se, pleť problematická, problémy s pupínky
- černuchový olej Extrémně rychlé vstřebávání často překvapivé pro lidi, kteří měli v minulosti pocit, že je olej příliš "namastí". Má antibakteriální a antimykotické vlastnosti, urychluje hojení drobných ranek a jizviček.
- hořčičný olej - Silně hojivý olej, který je vhodný jak pro suchou, tak mastnou pleť, kterou ale trápí kožní problémy, různá pigmentace a podobně. Vhodný také pro pokožku hlavy. Prohřívá a prokrvuje.
Pleť s vráskami
- opunciový olej Lisovaný ze semínek kaktusů, také přezdívaný "přírodní botox". Vhodný jak k prevenci, tak také ke zmírnění vrásek. Velmi delikítní, rychle se vstřebávající, téměř bez vůně - zejména oční okolí jej ocení.
- olej z pískavice řeckého sena Jemný olej s rychlým vstřebáváním, který podporuje elasticitu pleti, zmenšuje otoky a tím pomáhá k mladistvému vzhledu. Tradičně se používal také k masáži prsou pro jejich zvětšení a zpevnění.
3. Jaké je roční období?
Stav pleti se často mění v závislosti na počasí - v zimě pokožka požaduje spíše hutnou péči, v létě nechce být "dušena". Také spotřebované množství se liší. Pokud je kůže namáhaná mrazem, ale třeba i sluncem, potřebuje rozhodně větší ochranu než při krásném, mírném podzimu. Změny teplot jí také neprospívají, a tak je potřeba ji více chránit. Arganový olej či avokádový olej jsou díky svým vlastnostem ideálním kandidátem i pro extrémní podmínky. Doporučujeme se vždy přizpůsobit akutním potřebám a případně i přizpůsobovat požívané množství přípravků.
Potřeby pleti se neustále mění a občas je vhodné přípravky nakombinovat. Za správnou péči se Vám však vždy odvděčí.