Opuncie: kaktus k jídlu, pro krásu i bezpečí

Znáte opuncii? Rostlinu z čeledi kaktusovitých s pichlavými trny a zákeřnými háčky (pokud nejde o speciálně vyšlechtěnou odrůdu bez trnů) a žlutými a červenými květy? Peče se z ní třeba nopálový chleba, plody se konzumují jako ovoce a nasládlou chuť opuncie si můžete užít v čajích. A co teprve olej ze semínek! To je v kosmetice malý zázrak!

Z miniaturních semen plodů opuncie, známé jako nopál nebo berberský fík, se lisuje vzácný olej, plný minerálních látek, vitamínů, mastných kyselin a aminokyselin. Díky tomuto unikátnímu přírodnímu koktejlu je opunciový olej jedním z nejvzácnějších a nejdražších na světě. Jeho výroba není zrovna jednoduchá už díky samotnému sběru a zpracování trnitých opuncií i velikosti semínek: na jeden litr vzácného oleje je zapotřebí zhruba 800 kilogramů plodů. 

Opuncii se daří mimo jiné v Maroku. Kromě množství opunciových plodů na trhu i opunciových plantáží tam často narazíte na vysoké živé ploty právě z opuncií, které mají ryze praktickou funkci: žádný zloděj by se jimi určitě nechtěl prodírat!

Marocký botox! Bez jehel a chemie…

Marocké ženy tajemství oleje z opuncie dobře znají. Pro jedinečné účinky se o něm hovoří jako o přírodním botoxu nebo elixíru mládí. A nejde o reklamní trik. Opunciový olej má viditelné vypínací účinky, změkčuje drobné vrásky a pleť je po něm krásně hebká, vyživená a napnutá. Ceněný je i pro své regenerační a zklidňující vlastnosti.

Mercedes mezi přírodními oleji

Pokud nanesete kapku opunciového oleje na kůži a rozetřete, poměrně rychle se vstřebá a nezanechá pocit mastnoty. Jeho vůně je lehká, ale specifická, a nemusí každému vyhovovat. Navíc se její intenzita - protože jde o „živou“ surovinu - může  lišit. Záleží na sklizeném plodu. Nicméně opunciový olej je pro své anti-agingové vlastnosti skutečným „Mercedesem“ mezi přírodními oleji.

Jak opunciový olej používat?

Olej je jedinečný především pro ošetření citlivých očních partií, nosoretní rýhy, krku a dekoltu. Pomáhá při zklidnění podrážděné a začervenalé pokožky a skvěle mírní nepříjemné projevy nadměrného opalování. Redukuje kruhy pod očima, vyživuje pokožku, aniž by ji nadměrně zatěžoval a jemně stahuje póry. Jeho snášenlivost je velmi dobrá a ocení ho všechny typy pleti, včetně citlivé, a pro jeho liftingové vlastnosti zejména pleť suchá a zralá.

Proč je důležité pleť navlhčit?

Oleje používejte VŽDY na vlhkou pokožku. Čistý olej sám o sobě nemá hydratační schopnosti jako krémy, ve kterých – laicky řečeno – musí olejovou a hydratační složku držet pohromadě konzervant. Pokud však olej nanesete na navlhčenou kůži, tekutinu v ní účinně „uzamkne,“ což podpoří pěstící či léčebný efekt. Na pleti se tak vytvoří jemný ochranný film, který zabraňuje ztrátě vlhkosti.

 

Na vlasy i nehty

BIO Opunciový olej můžete také použít jako zbraň při lámavosti a třepení nehtů, stačí vetřít malé množství do nehtových lůžek. Několik kapek oleje můžete také přidat do svých oblíbených šampónů a krémů. Vzácný olej z malých semínek opuncie nikdy nezklame! Díky vysokému obsahu antioxidantů o pokožku nejen efektivně pečuje a obnovuje její pružnost, ale ochrání ji také před vnějšími nepříznivými vlivy.