SEDM DŮVODŮ PROČ MILOVAT VERBENU

Verbena je čím dál tím oblíbenější! A my naprosto chápeme proč! Její vůně je prostě božská. Než si povíme deset důvodů proč ji milovat, pojďme si ale trochu vyjasnit názvosloví. Čeština je v tomto totiž poněkud zákeřná....

Ve vůních kosmetiky obvykle pod názvem "verbena" najdeme napodobeninu rostlinky s názvem verbena citronová (Aloysia triphylla nebo Aloysia citrodora), v češtině známé také jako Aloisie. Pokud si ji budeme chtít pořídit v zahradnictví, musíme ale dávat pozor, protože v ČR máme i rostlilnu s názvem  sporýš lékařský (Verbena officinalis), která se prodává i pod názvem "verbena". Ve francouzsky mluvících zemích se o té naší - citronové - hovoří obvykle jako o "Verveine". A o té je tedy i dnešní článek.

  1. esenciální olej z verbeny obsahuje účinné antioxidanty - vaše pleť je velmi ocení

  2. její vůně rozradostňuje mysl a osvěžuje. Není však třeba bát se toho, že byste neusnuli, spíše pomáhá ke koncentraci, než že by Vás budila jako kofein.

  3. v aromaterapii se používá i pro boj s nejistotou a depresemi

  4. léčí zanícení - je tedy velmi vhodná pro pleť, která bojuje s pupínky a jinými neduhy

  5. při masážích esenciální olej uvolňuje svaly (pochopitelně ve směsi s jiným olejem, protože esenciální oleje ve většině případů není vhodné aplikovat na pokožku ve 100% koncentraci

  6. čaj z verbeny pomáhá s trávením a upravuje chuť k jídlu

  7. je snadné ji přes léto pěstovat v truhlíku či na zahrádce - osvěží pak jakoukoliv domácí limonádu. V ČR ale bohužel špatně přezimuje.

Pokud hledáte výrobky s verbenou, pátrejte však po složení. Esenciální olej je totiž velmi drahý - a proto se často nahrazuje syntetickými variantami nebo se jeho vůně napodobuje různými náhražkami citrusů. Takové oleje pak ale pochopitelně nemají výše uvedené vlastnosti. Hezky voní, ale to je vše. My máme s verbenou v nabídce prozatím Arganový tělový balzám verbena, který obsahuje pouze za studena lisovaný arganový olej a esenciální olej z verbeny. Určitě nebudete litovat!